BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / 26 Ekim Cuma Günü Ankara Garı’nda Barış Anıtımıza Yapılan Çirkin ve Karanlık Saldırıyı Kınıyoruz!!!

26 Ekim Cuma Günü Ankara Garı’nda Barış Anıtımıza Yapılan Çirkin ve Karanlık Saldırıyı Kınıyoruz!!!

Bu ülkedeki barış talebine ve birlikte yaşama umuduna yönelen bu karanlık saldırıyı kınıyoruz. Kamusal sorumluluğu olan yetkilileri bu karanlık ve kanlı ellerin uzantılarını yakalama ve kamu adına hesap sorma ve yargılama talebimizi yineliyoruz.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim – Der), KESK, DİSK, TMMOB, TTB, 10 Ekim-Der, emek-meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Ankara Tren Garı’nda IŞID’in gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonucu yaşamını kaybeden 103 canımızın isimlerinin bulunduğu sembolik 10 Ekim Anıtı’na, Milli Türk Talebe Birliği tarafından yapılan saldırıyı basın açıklamasıyla protesto etti.

‘Saldırganlar Cezalandırılmadı’ 

Katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından açıklamayı 10 Ekim- Der Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun yaptı. Coşgun, MTTB tarafından yapılan saldırının her zaman yapılan saldırılardan farklı olduğunu belirtti. Anıta ilk defa bu kadar kapsamlı zarar verildiğine dikkat çeken Coşgun, mobese kameralarına, fotoğraflara rağmen saldırganların bulunup cezalandırılmamasına tepki gösterdi.

‘Anıta 4’üncü Saldırı’

Coşgun, katliamdan bu yana anıta yönelik 4 saldırı gerçekleştiğini belirterek, “10 Ekim 2015’ten önce burada yeterli güvenlik önlemi almayan Emniyet, Ankara Valiliği sonraki süreçte de kamera kayıtlarına rağmen saldırıları, eylemleri maalesef durdurmadı. Bu saatten sonra buradaki sembolik anıta yapılan hiçbir saldırıyı 10 Ekim Derneği olarak kabul etmiyoruz. Bununla ilgili fiili ve hukuki süreçleri işleteceğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz” dedi.

‘Mevcut Anıtı Bile Korumadılar’

Saldırının yapıldığı tarihe de dikkat çeken Coşgun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katliamın yıl dönümünün üzerinden 16 gün geçe yapıldı. En hassas olduğumuz Ekim ayında yapıldı. Bunun bir provakatif eylem olduğunun da farkındayız. Bu zamana kadar ki hiçbir eylemi, saldırıyı hayatını kaybeden 103 insana yapılan hiçbir haksızlığı kabul etmiyoruz. Ölüm hakkını çiğneyen, yaşam hakkını ihlal eden bir katliam sonrasında buradaki fotoğraflara yapılmış en ufak bir çiziği bile kabul etmiyoruz. Hayatını kaybedenlerin hatıralarına dönük yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Burada anıt yapılmasına dair bir takım girişimlerimiz devam ediyordu. Ama üçüncü yılında hayatını kaybedenlerin o gün, katliamın anılmasına dair idare tarafından, devlet tarafından bırakın bir anıt yapılmasını, mevcut anıtın dahi korunmamasının da altını çizip tarihe şerh düşüyoruz. Bu tahammülsüzlüğün belli bir sınırı aştığını düşünüyoruz. Suç duyurusunda bulunacağız ve cezai sürecin tamamını takip edeceğiz. Bunu teşhir etmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘Onlara Bu Cesareti Verenleri Tanıyoruz’

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, “Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirenlere ve onlara cesaret verenlere buradan bir sözümüz var. Onları kınıyoruz, onları lanetliyoruz. Biz bu saldırıyı gerçekleştiren gerici güruhun mazisini de biliyoruz. Onlar, bu ülkenin devrimcileri Amerikan emperyalizmine karşı 6’ıncı filonun önünde duranlara saldıranların bugünkü temsilcileridir. Onlar, Amerikan yandaşları, insanlık düşmanları. Onlara cesaret verenleri de çok iyi tanıyoruz. Onları bu durma getirenler, ‘IŞİD’çiler kendilerini patlatmadan yakalayamayız’ diyenlerdir. Ülkemizi başta IŞİD olmak üzere cemaatçi örgütlerin cirit attığı bir ülke haline getirenlerdir” ifadelerini kullandı.

10 Ekim- Der, açıklamanın ardından Ankara Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunacak.

Öte yandan, anıtın akşam saatlerinde eski haline getirileceği belirtildi.İLİŞKİLİ YAZILAR

Linç Saldırılarında Yeni Bir Dönüm Noktası!

21 Nisan’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik örgütlü, yönlendirilmiş organize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

Örnek Resim