BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / Newroz Kutlu Olsun! Newroz Pîroz Be!

Newroz Kutlu Olsun! Newroz Pîroz Be!

 Barışın, Kardeşliğin, Dayanışmanın, Özgürlüğün, Direnişin, Emeğin Ve Baharın Adı Nevruz Kutlu Olsun! Newroz Pîroz Be!

Yeni başlangıçlar, yeni doğuşların adıdır bayramlar… Birliğin, barışın ve mutluluğun sembolüdürler.

İnsanlık değerleri adına zulme, zorbalığa ve gericiliğe karşı görkemli direnişlerin sergilendiği bölgemiz coğrafyası, büyük bayramların da mekânı olmuştur. Direnişlerin zaferlerle sonuçlandığı günler bayram olarak kutlanmıştır.

Özünü direnişten alan Newroz bu bayramlardan en köklü geleneğe sahip olanlardandır.

Günümüzden 4000 yıl önce Gutiler tarafından “yeni gün” anlamına gelen Zagmuk bayram kutlamaları daha sonra Hurri, Kassit, Mitani, Urartu ve Medler zamanında da sürdürülmüştür. Tarihsel köklerini işte bu kutlamalardan alan Newroz M.Ö. 612 tarihinde zalim Dehak’ın zulmüne balyozuyla son veren Demirci Kawa’nın önderliğinde başlayan isyanın simgesi olmuştur.

  1. yüzyılda da zulüm ve zorbalığın yürütücüsü günümüz Dehaklarına karşı emekçiler ve ezilenler bir kez daha Demirci KAWA ruhuyla mücadelelerini sürdürüyorlar.

Dünyada Ve Ülkemizde Barışa En Çok İhtiyaç Duyulan Bir Dönemde Newroz’u Kutluyoruz!

Bu dönemde de savaşa karşı barışın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olan, Ortadoğu halklarının Barış-Kardeşlik-Özgürlük Bayramı Newroz özüne uygun olarak mücadelenin yükseltilmesi için moral umut tazeleyecek, coşkuyla kutlanacaktır. Newroz ruhuyla başta Ortadoğu olmak üzere halklarımız geleceklerini emperyalist müdahalelerle değil kendi özgür iradeleriyle belirleyecektir. Günümüz Dehaklarının tüm baskı, zor ve şiddetine karşı direnecek, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı demokratik bir Ortadoğu ve eşitlikçi, laik, özgürlükçü bir geleceğin inşasını birlikte öreceklerdir.

Binlerce yıllık köklü tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu ve Mezopotamya topraklarında yaşayan bütün halklar için barış ve kardeşlik tutumunda ısrar edilmesi, bu ülke topraklarında yaşayan insanlara verilecek en büyük hediye olacaktır.

Eşit, özgür ve insanca yaşam mücadelesinin ilerleyebilmesi savaş çığlıkları ile değil, emekçiler arasındaki özgürlük, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesi ile mümkündür.

2019 Newroz’unun barış ve kardeşliğe, sorunların diyalog yoluyla çözülmesine vesile olmasını umuyoruz.

 

NEWROZ DİRENİŞTİR!

NEWROZ BERXWEDANE

ნიშნავს წინააღმდეგობის

NEVRÛZ  RÛZΠ TAB  BORDEN EST

նշանակում է դիմադրության

NEWROZ KUTLU OLSUN!

NEWROZ PİROZ BE!

Savaşa, Sömürüye ve Zulme Karşı;

 

“Toplumsal Barışı, Birarada Yaşamı Halklar Kuracak!”

 

NEWROZ’DA ALANLARDAYIZ!İLİŞKİLİ YAZILAR

Türk yayın kuruluşu TRT’deki işçi hakları saldırı altında

Haber-Sen’in TRT emekçileri için verdiği mücadele Avrupa’daki sendikalar tarafından selamlanıyor ve destekleniyor… Yaşasın Enternasyonal Dayanışma… ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =

Örnek Resim