BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / Cenevre Sendikal Eylem Platformundan Destek Mektubu…

Cenevre Sendikal Eylem Platformundan Destek Mektubu…

Kendi Büyük Elçiliklerine, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Türk Misyonuna, Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörlüğüne, Federal Dış İşleri Bakanlığı Sekreterliğine de gönderdiği mektup aşağıdadır.

MEKTUP İÇİN TIKLAYIN

Türkçeye Çevrilmiş Metin Aşağıdadır.

Cenevre Sendikal Eylem Platformu

Türkiye Cumhuriyeti İsviçre Büyükelçiliği’ne,

22.09.2017

Türkiye’de Sendikal Haklara Saygı

Ekselansları, Bayanlar, Baylar,

Cenevre Sendikal Eylem Platformu üyesi sendika üye ve yöneticileri olarak, Türkiye’de olağanüstü halin uzatılmasından ve bu durumun işçiler ile işçi temsilcilerinin demokratik haklarına etkilerinden derin kaygı duyuyoruz.

Edindiğimiz bilgiye göre 2016 yılı Temmuz ayından bu yana özellikle kamu sektöründeki durum alarm verici düzeye ulaşmıştır: 130 binden fazla kamu çalışanı ihraç edilmiş ve on binlerce kamu çalışanı açığa alınmıştır; bu bağlamdaki soruşturma veya prosedürleri yasal bakımdan anlamak güçtür.

Bize göre, durum daha da ağırlaşmakta, onlarca gazete, dergi ve medya organının kapatılması kararının verilmesine yol açmaktadır. Bu medya organlarında çalışan gazeteciler işlerini kaybetmekte, onlarca gazeteci soruşturmadan geçirilmekte, bu sürecin mağdurları ve tutuklamalar ciddi anlamda şüphe uyandırmaktadır.

15 üyesi ihraç edilen ve 39 üyesi açığa alınan KESK/Haber-Sen üyesi meslektaşlarımızla ilgili duyduğumuz kaygıyı özellikle ifade etmek istiyoruz.

Bu durumun ülkenizin uymakla yükümlü olduğu uluslararası sözleşme hükümlerine de aykırı olduğu kanaatini taşıyoruz.

Tüm bu nedenlerden dolayı, şu hususları hükümetinizden talep edeceğinizi ümit ediyoruz:

  • KESK/Haber-Sen üye ve yöneticileri ile ilgili durumun kontrol edilmesi ve netleştirilmesi,
  • Örgütlenme özgürlüğü ve bu özgürlüğün kullanılmasına aykırı tüm eylemlere son verilmesi,
  • TRT çalışanları ile yazılı basında çalışan tüm gazetecilerin sendikal haklarına saygı gösterilmesi,
  • Ve doğal olarak KESK/Haber-Sen üyesi meslektaşlarımızın görevine iade edilmesi. Zira evrensel sendikal hak ve özgürlükler ile uyumlu bir uygulama, işçileri güvencesizliğe itecek veya onları herhangi bir biçimde mesleki ayrımcılığa maruz bırakacak biçimde çalışma ilişkilerinde kesinti oluşmamasını da kapsamaktadır.

Sorumluluğunuzun gereğini yerine getireceğinize olan inancımızla, sizden iyi haberler almayı umut ediyoruz. Bu bağlamda görüşlerimizi saygılarımızla ilginize sunuyoruz.

Umberto BANDIERA,

UNIA Sendikası,

Cenevre Sendikal Eylem PlatformuUluslararası Dayanışma Birimi Başkanı

Manuela CATTANI,

SIT Sendikası,

Cenevre Sendikal Eylem Platformu Başkanı

* Bu mektubun bir kopyası Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Türk Misyonuna, Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörlüğüne, Federal Dış İşleri Bakanlığı Sekreterliğine de gönderilmiştir.İLİŞKİLİ YAZILAR

BİAT ETMEYECEĞİZ BOYUN EYMEYECEĞİZ…

Bugün (18.10.2018) 6 NOLU (İzmir) Şubemizin yönetim kurulu üyesi BİNALİ ERDOĞAN’ın  sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − one =

Örnek Resim