BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Basın Açıklamaları / TRT’DE TEK SES TEK ADAY VAR!

TRT’DE TEK SES TEK ADAY VAR!

BASINA VE KAMUOYUNA

TRT’DE TEK SES TEK ADAY VAR!

Cumhurbaşkanı seçim sürecinin başlaması ve adayların açıklanması ile TRT’de aynı oyun yine sahnelenmeye başladı.

TRT’yi 15 kanala çıkarmakla övünenler her seçim döneminde olduğu gibi yine tek sesle, tek renkle doldururdular radyoları ve televizyon ekranlarını.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece adaylığının açıklandığı gün kesintisiz 4 buçuk saat canlı yayın yapan TRT diğer adayları görmezden geliyor.

Bırakın canlı yayını Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın faaliyetleri haber bültenlerine bile giremiyor.

TRT yönetimi açıkça anayasayı, TRT yasasını ve RTÜK yasasını ihlal ediyor, suç işliyor.

Bütçesi toplumun tüm kesimlerinden elektrik faturaları aracılığı ile alınan “yayın bedeli” ve bandrol ücretinden oluşan TRT, iktidarın borazanlığını yapıyor.

Yüksek Seçim Kurulu,  yerel seçimlerdeki tek taraflı yayınları nedeniyle TRT’yi üç kez uyarmıştı.

Tarafsızlığı ihlal ettiği ve seçime katılan diğer siyasi partilerin çalışmalarına yer vermediği için uyarılan TRT yönetimi yine bildiğini okumaya devam ediyor.

Çünkü TRT yasası, RTÜK yasası ve hukukun temel prensipleri gereği YSK’nın uyarılarından sonra TRT genel müdürünün görevden alınması için Bakanlar Kurulu’na teklifte bulunması gereken RTÜK görevini yapmıyor.

Bunu bilen yönetim de TRT’yi AKP’nin propaganda aracına çevirmekten geri adım atmıyor.

Anlaşılan o ki Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde de TRT tek sesli tek renkli olmaya devam edecek.

TRT’nin kasasına giren her 100 liranın yaklaşık 90 lirası halkın cebinden çıkıyor. TRT’nin harcadığı her 100 liranın 90 lirası halkın parası. TRT yöneticilerinin ve çalışanlarının maaşını hükümet değil halk veriyor. Yani TRT yöneticilerinin ve çalışanlarının aldığı maaşın her 100 lirasının 90 lirası da halkın cebinden çıkıyor. Bu nedenle TRT yöneticileri ve çalışanları halka karşı sorumludur.

“TRT yönetimi 2954 sayılı TRT yasasının yayın esaslarını belirleyen 5. maddesinin ‘k’ ve ‘m’ fıkralarını okusun yeter.

Yasa diyor ki; ‘TRT, haberlerin toplanması, seçilmesi ve yayınlanmasında tarafsızlık, doğruluk ve çabukluk ilkeleri ile çağdaş habercilik teknik ve metotlarına bağlı olmak, kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak zorundadır.’

TRT yönetimini anayasaya ve kendi yasasına uygun davranmaya, kamu hizmeti yayıncılığının evrensel ilkelerine ve etik kurullarına uymaya çağırıyoruz.

RTÜK üyelerini ve YSK’yı da göreve davet ediyoruz;  yasaları uygulayın ve bu hukuksuzluğa, adaletsizliğe sessiz kalmayın.                  09.07.2014

HABERSEN                

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

Eşitlik, Özgürlük ve Laiklik Mücadelesinin Daha Kararlı Şekilde Yürütülmesi Kaçınılmaz Hale Gelmiştir!

Darbeler kendi rejimini kurumsallaştırmak için ya tek seferde mevcut anayasayı değiştirerek kendi anayasalarını ilan ederler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 15 =

Örnek Resim