BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / DANIŞTAY FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ KESİNTİSİNDE PTT YE DUR DEDİ…

DANIŞTAY FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ KESİNTİSİNDE PTT YE DUR DEDİ…

İzin hakkı anayasal haktır. Fazla çalışma ücretinden kesilemez.

Sendikamız tarafından “Fazla çalışma ücreti hesaplamasında; yıllık izin, mazeret izni, sendikal izin, vb. sebeplerle fiili olarak işbaşında geçmeyen süreler haftalık 40 saatin hesaplanmasında dikkate alınmaz.” ibaresinin iptali istemi ile açılan davada yürütmenin durdurulması kararı verildi.
Mahkeme kararında “fiili olarak işbaşında geçirilmeyen izin sürelerinin haftalık 40 saatlik çalışma süresinde ve fazla çalışma ücretinde dikkate alınmayacağına ilişkin yasal bir düzenleme bulunmadığı, aksine Anayasa ve ilgili mevzuat ile çalışanlara tanınan izin hakkının; işbaşında geçirilmiş gibi değerlendirileceğine dair yukarıda ayrıntılı olarak aktarılan mevzuat hükümlerinin bulunduğu, izin hakkının kamu görevlileri için Anayasal bir hak olduğu dikkate alındığında, dava konusu 06/02/2019 tarihli Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi, İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin Sözleşme Esasları, Sözleşme Ücretleri ve Fazla Çalışma Prosedürü’nde yapılan değişikliğin hukuka uygun olmadığı,uygulanması halinde giderilmesi güç veya imkansız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşılmıştır.” denilmektedir.

KARAR İÇİN TIKLAYINIZ

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

Gezi 7 Yaşında, Karanlık Gider, Gezi Kalır!

Yedinci Yılında Milyonların Demokrasi, Eşitlik, Adalet Mücadelesinin Eseri GEZİ’Yİ Selamlıyoruz! Ülkemiz halk hareketleri tarihine altın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 6 =

Örnek Resim