BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / “İşimi/Çalışma Hakkımı İstiyorum” KHK’ler Gidecek, Biz Kalacağız

“İşimi/Çalışma Hakkımı İstiyorum” KHK’ler Gidecek, Biz Kalacağız

Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımızın MYK Üyelerinin katılımıyla 24 Mart günü İstanbul’dan başlayan Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Eskişehir’den devam ederek Ankara’ya ulaşan ve başlayan ve il meydanlarında taleplerimizin haykırıldığı “İşimi/Çalışma Hakkımı İstiyorum” yürüyüşü Ankara girişinde polis engeliyle karşılaştı. Polis tarafından ablukaya alınan yürüyüşçüler otobüslerine bindirilmeye çalışılarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanlığı önünde yapılacak açıklamaya izin verilmedi.

Bakanlık önünde Eskişehir’den gelen yürüyüşçüleri beklemek isteyen KESK Ankara Şubeler Platformu da polis tarafından ablukaya alınarak engellendi.

Engellemelere rağmen Bakanlık yakınında bulunan Emek Caddesi’nde açıklama yapan yürüyüşçüler adına konuşan Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “KHK zulmüne karşı üç gündür yollardayız. Geçtiğimiz tüm yollarda bu kanunsuzluğu anlatıyoruz, taleplerimizi haykırıyoruz ama muhattabımız olan Bakanlık önüne gitmemiz Ankara’da engelleniyor. Bakanlık neden çekiniyor, itibarının sarsılmasından mı çekiniyor. Eğer öyleyse itibarını sarsacak asıl şeyi biz söyleyelim; bir çocuk en büyük hayali diye babam iş bulsun, borçlarımızı kapatalım diyorsa, işçiler, emekçiler tıklım tıklım çalıştırılırken pandemi önlemleri alınmadığı için ölüyorsa, kendisi ahlaksızlığa dönmüş olan Kod 29 bu ülkede işverenler tarafından yaygın bir şekilde kullanılıyorsa, emekçiler güvencesiz çalışmaya, işsizliğe, sefalete mahkum bırakılıyorsa işte sizin itibarınızı sarsacak olan bunlardır. İtibar kazanmak istiyorsanız emekçilerin haklarını verin. Ülkeyi KHK’lerle yönetmeye başladılar. 130 bin kişi bir gecede yayınlanan listelerle, kamu gücünü emaneten elinde tutanların listeleriyle, sadece kanaate dayanılarak, sadece iftiralarla, hiçbir somut delil olmaksızın, masumiyet karinası çiğnenerek işinden edildi. Yetmedi birçok hakları ellerinden alındı. Bizim bildiğimiz, kamuoyuna yansıyan 80 intihar var. İnsanlar işlerinden, aşlarından edildiği için, vatandaşlıktan adeta fiilen çıkarıldıkları için ölüme sürüklendiler bu ülkede. Bizim üyelerimiz iade kararları aldılar, ama ne zaman yaşamlarını kaybettikten sonra. En az beş üyemiz bu haksızlığa dayanamadığı için hayatını kaybetti. Oyalama ve noterlik dışında bir iş yapmayan OHAL Komisyonu adaletsizliği devam ediyor. Bu kadar adaletsizlik yeter artık. Komisyon derhal lağvedilmeli, bütün kamu emekçileri işlerine iade edilmeli, red kararları geçersiz sayılmalıdır. İşte biz bunları söyleyecektik Bakanlığa. Bizim mücadelemiz sadece KHK ihraçları için değil emeği ile geçinen, geçinmek zorunda olanların tamamının mücadelesidir” dedi.

Açıklamamızın videosu ve illlerden fotoğraflar aşağıdadır (Güncelleniyor)

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

Kamu Emekçilerine Yönelik Covid-19 Acil Taleplerimiz

Covid-19 salgına karşı kamu emekçileri canlarını ortaya koyarak çalışmaktadır. Ancak yeterli tedbirler alınmamakta, hatta hayatını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − eight =

Örnek Resim