Anasayfa / Basın Açıklamaları / ARTIK YETER! EMEKÇİLER ÖLMESİN… İŞYERLERİNDE ACİL ÖNLEMLER ALINSIN!

ARTIK YETER! EMEKÇİLER ÖLMESİN… İŞYERLERİNDE ACİL ÖNLEMLER ALINSIN!

BASINA VE KAMUOYUNA

ARTIK YETER! EMEKÇİLER ÖLMESİN…

İŞYERLERİNDE ACİL ÖNLEMLER ALINSIN!

PTT işyerlerinde pandemi süresince alınmayan önlemler, pek çok emekçinin tedavi altına alınması ve kurumda yaşanan CAN KAYBI ACISI gittikçe öfkemizi arttırıyor. PTT YÖNETİMİNİN KÂR HIRSINA FEDA ETTİĞİ HAYAT, EMEKÇİ ARKADAŞIMIZIN ACISI İÇİMİZİ SIZLATIYOR. ONLARCASI DA HASTANELERDE TEDAVI ALTINDA…

Korona virüsün değil, alınmayan önlemlerin ve salgın sürecine uygun olmayan çalışma koşullarının bizleri öldüreceği gerçeği ile biz yüzleştik. Artık PTT yönetimi de bununla yüzleşmeli! Yeni acıların yaşanmaması için PTT yöneticilerinin ve siyasi iktidarın üzerine düşeni yapması gerekiyor. Biz emekçiler, yöneticilere daha fazla uyarıda bulunmak, görevlerini eksiksiz yapmaları için daha da fazla mücadele etmek zorundayız.

Salgın etkisini artırarak devam etmektedir. Açıklanan yeni hasta sayılarındaki artış, durumun giderek ciddileştiğini gösteriyor. Bu konuda geçerli ve etkili önlemlerin alınması gerektiğini defalarca dile getirmemize rağmen, önlemler alınmadı. Salgın nedeniyle onlarca emekçi arkadaşımız sevdiklerini kaybetti. Son olarak içimizden biri, Samsun Başmüdürlüğü’nde görev yapan PTT emekçisi Rafet Varan yaşamını yitirdi. Arkadaşımızın yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyoruz. Acımız büyük… Umarız daha fazla emekçi arkadaşımız yaşamını yitirmez.

Bu dönem çalışma koşullarımızın daha da kötüleşmesinin yanında; ücret eşitsizliği, adaletsizliği içerisinde barındıran performansa göre ödeme, 399 sayılı KHK, İdari Hizmet Sözleşmesi (İHS), Taşeron çalıştırma biçimlerinin yaygınlaşması, liyakatın yerinin yandaşlığa bırakılması, yani kazanılmış haklarımızın gasp edildiği bir süreç olarak da yaşanmaktadır.

İşte böylesi bir çalışma ortamında; 11 Mart’ta ilk Covid-19 vakasının görülmesi ile birlikte asli işleri dışında da görevler yüklenen ve gece geç saatlere kadar halka kamu hizmeti veren PTT emekçileri, daha da yoğun bir çalışma temposu içerisine girmiştir. Pandemi dönemi bize göstermiştir ki, kamu hizmeti gören PTT; özelleştirme, kurumun zararına sebep olan iştirakler kurma ve anonim şirket mantığından bir an önce uzaklaşılmalı, nitelikli bir kamu hizmeti verilebilmesi ve asırlık kurumun kamuoyunda itibarının da düzeltilebilmesi için, vakit kaybetmeden personel alımına gidilmelidir.

Personel eksikliği nedeniyle, ülkenin birçok yerinde salgından dolayı karantina da olan PTT emekçileri olduğundan, birçok kargo/posta gönderileri zamanında dağıtılamamakta ya da alıcılarına çok geç ulaştırılabilmektedir. HIZMETLERIN AKSAMASININ SORUMLUSU OLANLAR; CEFAKAR, ÖZVERIYLE ÇALIŞAN, SALGINDA HAYATLARINI VE ÇEVRELERİNİ DE RİSKE EDEN PTT EMEKÇILERI DEĞİL, YILLARDIR KURUMA PERSONEL ALIMINI GERÇEKLEŞTİRMEYEN YÖNETİCİLERDİR.

Kişisel koruyucu ekipmana ulaşamasa da, kronik hastalığı olsa da, ailesi karantina altındayken çalışmak zorunda kalsa da, iş yoğunluğu altında ezilse de, Covid-19’a rağmen işlerini aksatmadan çalışmaya devam eden PTT EMEKÇISI ARTIK YORULDU.

Tüm kamu kurumlarında dönüşümlü çalışma uygulanırken, 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan, hamile ve engelli kamu çalışanları idari izinli sayılırken,yönetmelikler ve genelgeler PTT emekçilerini kapsamadı. Herkes istediği zamanda ve istediği süre de senelik iznini kullanırken, yoğun çalışma temposu ile çalışan PTT emekçileri senelik izinlerini kullanırken kısıtlama ile karşı karşıya kaldı.

Acil olarak yapılması gereken tek bir şey vardır; o da PTT çalışanı sayısını OECD ülkelerindeki ortalamaya yaklaştırmak ve tüm PTT emekçilerinin kadrolu bir şekilde istihdam edilmesinin sağlanmasıdır.

Yorulduk, tükendik, ölüyoruz…

Artık yeter…

Yaşamımızı Savunmak, Kurumumuza Sahip Çıkmak İçin Mücadele Cephemizi Güçlendireceğiz.26.11.2020

YAŞASIN KESK,

YAŞASIN HABER-SEN

HABER-SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

25 KASIM 2023 PROŞÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − nine =

Örnek Resim