Anasayfa / Basın Açıklamaları / PTT çalışanlarından grev uyarısı

PTT çalışanlarından grev uyarısı

PTT emekçileri, ağır iş yüküne karşı itirazlarını dile getirirken,  sorunlarına çözüm bulunmaması durumunda greve gidecekleri uyarısında bulundu.

İSTANBUL- Yoğun iş yükü altında ezilen posta emekçileri sorunlarına dikkat çekmek için Bahçelievler’de bulunan Posta Dağıtım Merkez Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Yoğun kar yağışı altında bir araya gelen KESK’e bağlı Haber-Sen İstanbul 9 No’lu Şube üyeleri, işten atılan taşeron işçilerin, kadrolu olarak işe geri alınmasını, çalışma koşullarının düzeltilmesini istedi.

“Direne direne kazacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Taşeron işçisi yalnız değildir” sloganları atan posta emekçileri PTT yönetimini uyardı, sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

‘TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI’

eylem1

PTT çalışanlarının dayanacak tahammülünün kalmadığını belirten Haber-Sen Şube Başkanı Cemalettin Yüksel, posta emekçilerinin, yoğun iş yükü altında ezildiğini söyledi. Yüksel, sefalet içerisinde asgari ücretle çalışan taşeron posta emekçilerinin işten çıkarıldığını da hatırlatarak, böylece çalışanların iş yükünün daha da arttığını belirtti.

Posta emekçilerinin artık sorunlarına bir çözüm beklediğini ifade eden Yüksel, PTT yönetiminin adım atmasını istedi. PTT yönetiminin kontrolörler aracılığıyla yaptığı çalışmalara sendikaları müdahil ettiğini kaydeden Haber Sen Şube Başkanı Yüksel, hiçbir araştırma yapmadan bir dağıtıcıya 70 adet tebligat dağıtma genelgesi uygulamasının tam bir fiyasko olduğunu söyledi.

Yüksel şöyle konuştu: “Çünkü 1 adet tebligat teslimi ortalama 10 dk. sürmektedir, 70 adet tebligatın kaç saate takabül ettiği ise ortadadır. Yani bize İLO sözleşmesini, 657 sayılı kamu çalışan yasasını, 399 sayılı KHK görmeyin ve 11 saat çalışın diyorlar. Biz bunu kabul etmeyeceğiz.”

GECİKEN POSTALARDAN PTT YÖNETİMİ SORUMLU

Kamuoyuna ve tüm İstanbullulara seslenen Cemalettin Yüksel, zamanında gelmeyen mektuplardan, faturalardan, kargolardan kayıtlı ve kayıtsız gönderilerin gecikmesinden dolayı posta emekçilerinin değil, iş yükünü artıran buna paralel olarak iş gücünü azaltan PTT yönetiminin sorumlu olacağını söyledi.

Yüksel, işten çıkarılan taşeron posta emekçilerinin bir an evvel kadrolu olarak işe geri alınmasını, PTT’ye taşeron personel yerine kadrolu elaman alınmasını, dağıtıcı olarak çalışanların hastalıklarının meslek hastalığı statüsüne kavuşturulmasını talep etti. Yüksel, talepleri karşılanmadığı durumda greve gidecekleri uyarısında bulundu.

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

25 KASIM 2023 PROŞÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 19 =

Örnek Resim