Anasayfa / Basın Açıklamaları / PTT’de Sendikal Ayrımcılık ve Baskıya Son!

PTT’de Sendikal Ayrımcılık ve Baskıya Son!

İstanbul PTT Başmüdürlüğü tarafından üye ve yöneticilerimize dönük baskı ve sürgün uygulamalarına ilişkin İstanbul PTT Başmüdürlüğü önündeydik.  “PTT’de sendikal ayrımcılık ve baskıya son hukuksuzluğa dur de” pankartının açıldığı açıklamamızda, “Sürgüne hayır” ve “Evde hayat PTT’de sürgün var” dövizleri taşıdık.

Açıklamayı sendikamız adına Genel Başkanımız Mesut BALCAN okudu.

Basın açıklamamıza BTS Genel Başkanı Murat Oral, DİSK İletişim-İş Genel Başkanı Levent Dokuyucu, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Abuzer Aslan, PTT Sen Genel Sekreteri Burhan Tan ve İşyeri Temsilcisi Yunus Güler ile KESK’e bağlı sendikaların üyeleri katılım sağlamıştır.

BASINA VE KAMUOYUNA

Türkiye’deki sendikal yapının en önemli ve gerçek temsilcisi KESK ve çatısı altındaki Haber-Sen örgütlü bulunduğu kurumlarda sistematik saldırı ve baskılar altındadır.

Hiçbir muhalif sesin çıkmasına tahammülü olmayan, her geçen gün demokrasiden, çok seslilikten biraz daha uzaklaşan yönetimler, emekçiden yana itirazlarını ve taleplerini dile getiren sendikamıza hukuksuz saldırılarını arttırıyor.

Örgütlü bulunduğumuz PTT VE TRT DE UĞRADIĞIMIZ SENDİKAL AYRIMCILIK VE BASKI son yaşanan ihraç ve sürgünlerle ayyuka çıkmıştır.

TRT ve PTT yönetimleri yetkilerini kötüye kullanarak 4688 Sayılı Kanun’un 18. Maddesini bilerek ve isteyerek çiğniyorlar, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyan yasalardan üstün görüyorlar.

Sendikal faaliyet yürüten Şube yöneticilerimizi ve üyelerimizi yasaya açıkça aykırı olmasına rağmen üye sayımızı arttırarak yetki aldığımız iş yerlerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye, yetkimizi elimizden almaya çalışıyorlar. Üstelik sürülen arkadaşlarımızın yerine gizlemeye bile gerek görmeden yandaş sendikaların yönetici ve üyelerini atıyorlar.

Bunun en son örneği hafta başında yetkili bulunduğumuz ŞİŞLİ Posta Dağıtım Merkezinde yaşandı. Şube yöneticilerinin görev yaptıkları yerden uzaklaştırılması yasa ile engellenmiş olmasına rağmen 2 şube yöneticimiz ve 2 üyemiz aynı gün içinde İstanbul’un dört bir yanına gönderilmiş ve aynı gün yerlerine yandaş sendikanın üye ve yöneticileri atanmıştır.

Şişli Posta Dağıtım Merkezi Başdağıtıcısı KESK Haber Sen 5 No.lu Sube Örgütlenme Sekreteri İhsan Gülmez Şişli’den Küçükçekmece’ye gönderilirken yerine Birlik Haber Sen üyesi bir başdağıtıcı, Şube Hukuk Sekreterimiz Veznedar Musa Yıkılmaz Şişli PDM’den Zeytinburnu’na gönderilirken yerine aynı gün Birlik Haber Sen üyesi bir veznedar getirilmiştir.

Yine aynı şubeden KESK HABER SEN üyesi iki arkadaşımız istek ve bilgileri dışında başka merkezlere atanmış yerlerine yandaş sendika üyeleri getirilmiştir. Bu açık seçik sendika ayrımcılığı ve yandaş sendikaya desteğin göstergesidir.

Yine Sendikamız üyesi Başdağıtıcı Şakir Polat son 1,5 yıl içinde 10 ayrı merkezde geçici ve daimî olarak görevlendirilerek insanlık dışı bir muameleye tabii tutulmuştur.

Bütün bu atamaların hukuksuz olduğu PTT yönetimlerince çok iyi bilinmektedir. Pandemi sürecinin başında PTT’nin çalışma koşullarının salgına uygun olarak düzenlemesi taleplerimize karşılık benzer uygulamalarla karşılaşmış tayinlerle sesimiz kısılmaya çalışılmıştı.

Örgütlü Bulunduğumuz İşyerindeki yöneticiler açıkça sendikal ayrım yapmakta üyelerimize MOBİNG uygulamaktadır.

Bu hukuksuz uygulamaların altında imzası bulunan Başmüdür Yardımcısı Şenol Bulut, Başmüdür Selahattin Ekinci ve diğer yetkililer hakkında, sendikal ayrımcılık yapmak, görevi kötüye kullanmaktan dolayı suç duyurusunda bulunacaktır.

Bütün bunların suç olduğu açıktır. Yalanı, adaletsizliği, adam kayırmacılığı bize kabul ettirmeye, sıradanlaştırmaya çalışan bu sistemin ve yöneticilerinin karşısındayız.

Biz doğruları söylemeye bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. İnsanca yaşama ve çalışma talebi, bu ülkenin kurumlarına sahip çıkma çabası suç değildir.

Başta kurumlarımızın özelleştirilmesine karşı çıktık daha sonra 180 yıllık PTT’nin varlık fonuna aktarılmasına.

PTT emekçilerinin insanca koşullarda yaşaması ve çalışabilmesi için mücadele ettik, ediyoruz, edeceğiz.

Hiç durmadan doğruları söylüyor, çoktan hak ettiğimiz hakları almak için taleplerimizi dile getiriyoruz.

PTT yönetimini size şikâyet ediyoruz. Kendini yasalardan üstün görüyor, sendikal ayrımcılık yapıyor, adam kayırıyor, liyakatsiz atamalara imza atıyor ve kurum kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri için fütursuzca kullanıyorlar.    22.10.2021

SÜRGÜNLERİNİZLE İHRAÇLARINIZLA CEZALARINIZLA

BİZLERİ YILDIRAYACAKSINIZ!…

BOYUN EĞMEYECEĞİZ BİAT ETMEYECEĞİZ!…

BİZ KAZANACAĞIZ!…

YAŞASIN KESK YAŞASIN HABER-SEN!….  

HABER-SEN

                                                                                               MERKEZ YÖNETİM KURULU

İst.Sürgünleri için bsn.açık.20.10.21

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

PTT A.Ş. GÖREVDE YÜKSELME SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

PTT Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları Hakkında 17.02.2024 tarihinde yapılan PTT Görevde Yükselme sınavı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 2 =

Örnek Resim