Anasayfa / KADIN / Tüm illerde 8 Mart Programımızı Açıkladık! 8 Mart’ta Emek, Eşitlik, Barış Hakkımızın Peşindeyiz!

Tüm illerde 8 Mart Programımızı Açıkladık! 8 Mart’ta Emek, Eşitlik, Barış Hakkımızın Peşindeyiz!

Tüm illerde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamalarıyla 8 Mart eylem etkinlik programımızı açıkladık.
Ankara’da ise Sendikalarımız ve Konfederasyonumuz Kadın MYK üyeleri ile KESK Ankara Şubeler Kadın Platformu  Ankara Eğitim Sen 2 No’lu Şube’de basın toplantısı gerçekleştirerek, “8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” programını kamuoyuyla paylaştı.
Ankara’da Eğitim-Sen 2 No’lu Şube’de  “Emek, eşitlik ve barış hakkımızın peşindeyiz. Yaşasın 8 Mart” pankartı önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren Konfederasyonumuz Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy’un ardından Eğitim Sen 2 No’lu Şube Kadın Sekreteri Canan Çalağan Ankara programını açıkladı.

Basın açıklaması metni aşağıdadır:

Emek, Eşitlik, Barış Hakkımızın Peşindeyiz!

8 Mart’ta Alanlardayız!

Ataerkil kapitalist sistemin  yarattığı eşitsizliklerin derinleştiği, tüm dünyada sağcı, milliyetçi ve dinci iktidarlar eliyle kadınlara dönük saldırıların  pervasızca  arttığı bir  ortamda  karşılıyoruz 8 mart’ı.Bu 8 mart’ ta dünyanın dört bir yanında kadınlarla  ayrımcılığa, şiddete, güvencesizliğe ve savaş politikalarına karşı alanlarda  itirazlarımızı,  sözlerimizi ve taleplerimizi   buluşturarak ” başka bir dünya mümkün” çağrısını yenileyeceğiz.

Çünkü bu haliyle dünya henüz kadınlara, yoksul emekçilere ve ezilen halklara eşitlik, barış, adalet ve özgürlük sunmaktan çok uzak.Ülkemizde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etme çabasıyla tekçi, militarist, milliyetçi, dinci ve cinsiyetçi eksende uygulamaya konan politikalar biz  kadınları  kamusal alandan ve mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflemekte.Uzunca bir süredir yeni rejim inşası  için kullanılan OHAL VE KHK düzeninde   tüm kesimlere yönelik baskı  ve sindirme politikaları  hayata geçirilmekte ve bu saldırılar  en fazla kadın kimliğine dönük olarak gerçekleşmektedir.

Her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz kadınlar alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık.Ohal nedeniyle sokakların yasaklandığı, barış talebinin vatan hainliğiyle eş değer tutulduğu, kadın yaşamının fetvalarla biçimlendirilmeye çalışıldığı, taciz,tecavüz, kadın ve lgbti cinayetlerinin dur durak bilmediği,çocuk istismarının giderek arttığı ve yaslarca normalleştirilmeye çalışıldığı,  esnek-güvencesiz  çalışmanın temel istihdam biçimine dönüştürüldüğü  ve en   temel haklarımızın   dahi kullanılamaz hale getirildiği koşullarda    defalarca kez yasakları tanımadığımızı gösterircesine sokaklara çıkarak , itirazlarımızı  alanlarda dile getirmeyi başardık.

KESK’ li kadınlar olarak;  büyük bedellerle yaratılan, kadınların kendi hayatlarını ve dünyayı dönüştürme mücadelesinin sembolü olan 8 mart’ ta   yine alanlarda olacağız. iş yerlerimizde emeğimizin, iş güvencemizin ve eşitliğin  sağlandığı  çalışma koşullarının yaratılması için kadın emekçilerle bir araya gelerek, örgütlenerek,  8 Mart’ ta alanları  en geniş kadın kitleleriyle buluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz.

Bu yıl  ”EMEK, EŞİTLİK VE BARIŞ HAKKIMIZIN PEŞİNDEYİZ ” şiarıyla gerçekleştireceğimiz 8 mart kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü etkinlikleri çerçevesinde;

*28  Şubat Çarşamba günü( bugün)   illerde  eş zamanlı olarak 8 mart programımızı açıklayarak tüm kadınları 8 mart’a alanlara çağırıyoruz.

*3 Mart Cumartesi günü, OHAL’ e  ve KHK’ lere   karşı oturma eylemleri yaparak  ,  haksız hukuksuz biçimde ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesini talep edeceğiz.

*6 Mart salı günü kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere tacize, tecavüze, çocuk istismarına, hayatın her alanında ikincilleştirilen kadın kimliğine ve kadın emeğine  kulağını, gözünü kapayan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül SAYAN KAYA’ ya  KESK’ li Kadınlar olarak yazdığımız ortak mektubumuzu göndererek, ASPB’ nın cinsiyetçi  politikalarını teşhir edeceğiz.

* 8 mart   günü tüm illerde    kadın platformlarıyla, emek -meslek örgütlerinden ve siyasi partilerden kadınlarla, eşitlik, özgürlük ve barış isteyen tüm kadınlarla  birlikte alanlarda olacağız. Ayrıca, ülkemizde ohal grev yasaklama bahanesi olarak kullanılırken,  dünyanın çeşitli ülkelerinde  8 mart kadın grevi  örgütleyen kadınları bulunduğumuz her yerden selamlayacak, dayanışma amaçlı uluslararası grev metnini okuyarak destekleyecek ve destek açıklamalarımızı 8 mart akşamı sosyal medya aracılığıyla  kız kardeşlerimize ulaştıracağız.

* Tüm bunların yanında baskı ve şiddet ortamını arttıran ,en büyük travmanın,en ağır sonuçların yine kadın ve çocuklar tarafından yaşandığı  savaş politikalarına  karşı” kadınlar neden barış istiyor” başlıklı kadın buluşmaları gerçekleştirerek barış ısrarımızı yenileyeceğiz.

Biz  kadınlar  adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği  ve savaşı kabul etmiyoruz.

Vardık,varız,var olacağız!

Yaşasın kadınların uluslararası birlik,dayanışma ve mücadele günü!

Yaşasın 8 mart!

Jin,jiyan,azadi!

 

 

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

8.DÖNEM 2.GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU

8.Dönem 2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzu Ankara’da tamamladık. Siyasal, sendikal, toplumsal ve ekonomik süreç değerlendirildi, bölgelerdeki ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 1 =

Örnek Resim