BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / HABER-SEN 27 YAŞINDA…

HABER-SEN 27 YAŞINDA…

Haber-Sen, 80’li yılların sonunda başlayan kamu emekçilerinin sendikalaşma mücadelesinde Tüm Haber-Sen’den aldığı birikimi bugünlere taşıyor.

Tüm Haber-Sen’in kuruluş temelleri 1989 bahar eylemlerinde atıldı. 16 Ocak 1992’ de Tüm Haber-Sen,  iş kollarımızın ilk sendikası olarak “Hak verilmez alınır; üreten biziz, yöneten de biz olacağız ve iş ekmek özgürlük” şiarıyla mücadele tarihinde yerini aldı. Kısa zamanda büyüyen emekçilerin sosyal ve ekonomik haklarını koruma ve geliştirme yanında ülkenin demokratikleşmesi yolunda bıkmadan usanmadan mücadele eden sendikamız 25 Mayıs 1995 tarihinde siyasal iktidar tarafından hukuksuz bir şekilde kapatılmıştır. Müktedirlerin bizleri sindirmek amacıyla kapattığı sendikamızı 16 Ocak 1996 tarihinde Haber-Sen adıyla tekrar kurduk.

AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) 21 Şubat 2006 tarihinde verdiği kararla, Tüm Haber-Sen’in kapatılmasını hukuka aykırı buldu ve Türkiye’ yi mahkum etti. Böylece özelde bizlerin, genelde ise kamu emekçilerinin verdiği mücadelenin haklılığı ve meşruiyeti bir kez daha kanıtlandı.

Tüm Haber-Sen 27. Haber-Sen 23. mücadele yılında geçmişten aldığı güçle fiili meşru mücadele hattında şanlı yürüyüşüne devam etmektedir. Geçmişte olduğu gibi bu günde emeğin en yüce değer olduğunu ve emekçilerin daha yaşanılası bir dünya özlemi ilkesiyle yoluna devam eden sendikamız baskı, soruşturma, sürgün, açığa alma ve işten atmalarla işlevsiz hale getirilmeye çalışılmaktadır. İlan edilen OHAL ve çıkarılan KHK’lerle cehenneme dönen, kan ve gözyaşının hiç eksilmediği coğrafyamızda tekrar baharın geleceği inancımızla mücadelemizin kesintisiz süreceği bilinmelidir.

Haber-Sen olarak;

-Sermayeye karşı emeği,

-Gericiliğe karşı laikliği,

-Eşitsizliğe karşı eşitliği,

-Savaşa karşı barışı,

-Cinsiyetçiliğe karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini,

-Irkçılığa karşı kardeşliği,

-Faşizme karşı özgürlüğü,

savunmaya devam edeceğiz.

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

YAŞASIN HABER-SEN YAŞASIN KESK

ŞAN OLSUN 27. MÜCADELE YILIMIZA…

HABER-SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

 

 

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

TTB’nin Yanındayız!

Halk sağlığı değil sermayenin öncellenmesi nedeniyle salgında kontrol kaybedilince iktidar ve küçük ortağı salgında onlarca ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + 4 =

Örnek Resim