BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / MANŞET / HABER-SEN 6 NOLU ŞUBEMİZ BASIN AÇIKLAMASI

HABER-SEN 6 NOLU ŞUBEMİZ BASIN AÇIKLAMASI

HABER-SEN 6 Nolu Şubemiz İZMİR Posta İşleme Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına Genel Başkanımız Musa ÖZDEMİR ve MYK üyemiz Yaşar POLAT katılım sağladı.

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından basın açıklaması metnini Şube Başkanımız Ayhan ZENGİN okudu.

BASINA VE KAMUOYUNA        

Değerli basın emekçileri;

Daha Çağdaş Ve Kaliteli Hizmet Verebilmek İçin Yeterli Personel İstiyoruz!

PTT, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan daha eski 180 yıllık köklü bir geçmişe sahip en önemli kamu kurumlarımızdan biridir. Bu köklü kurumumuzda 399 sayılı KHK ile sözleşmeli, İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) ve taşeron işçisi yaklaşık 40 bin emekçi hizmet vermektedir.

Her yıl artan ülke nüfusumuza göre, vatandaşa hizmet sunan kurumumuz yetkilileri, bu artışa orantılı personel istihdamı yapmayarak, yıllardır sendika olarak mücadelesini verdiğimiz “ personel eksikliği” sorununun çığ gibi büyümesini görmemekte ya da görmezden gelmektedir.

Yapılan araştırmaya göre, bizi kıskandığı söylenen ülkelerden  Almanya’da 630 kişiye bir posta çalışanı, Belçika’da 270 kişiye bir posta çalışanı düşerken, ülkemizde bir posta çalışanı 2075 kişiye hizmet vermektedir.40 bin kişilik kurumumuzda, bunun kaçının gişede ve dağıtımda vatandaşa bire bir hizmet verdiğini düşündüğümüzde ise acı tablo daha da ortaya çıkmaktadır.

        Değerli basın emekçileri;

Biz KESK Haber-Sen olarak yaptığımız işyeri gezilerinde, emekçilerimizin bu halini net bir şekilde görmekte ve yaşamaktayız. İnsani ve mevzuat koşullarında, 40-50 gönderi dağıtması gereken bir dağıtıcının cihetine eklenen 100 den fazla gönderi, gişede ortalama 100-150 işlem yapması gereken gişe emekçisinin 400-500 civarındaki işlem adeti, kurumumuz emekçilerinin 3-4 kişilik çalıştığının somut kanıtıdır. Ki bu adetlere rağmen, karşı olduğumuz performans sisteminde hala performans ücreti alamayan idari hizmet sözleşmeli arkadaşlarımız ise emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Gönderileri vatandaşa zamanında ulaştırmak isteyen dağıtıcıya, iş yoğunluğundan dolayı en ufak hatasından yapılan zimmetleri, gişede bekleyen tüm vatandaşa hizmet sunmak için aceleden yapılan en ufak hatada kabul hatası zimmetlerini ya da kasa noksanları zimmetlerini bilmekteyiz. Ayrıca teknik personelimizin de sahada yıllardır çok eksik kadroyla hizmet vermekte olduğunu biliyor, teknik personel açığının da ivedilikle giderilmesini talep ediyoruz.

Kurumumuzda yetkili sendika ise, üyelerinden aldığı gücü kullanarak bizlerin gerçek sorunlarını çözmekle uğraşmak yerine sermayelere müşteri kazandıracak anlaşmalar yapmaktadır. Ve bunları indirim, kampanya adı altında sendikal bir kazanım olarak sunmaktadır. Gerçek sendikal kazanımların, maaş artışlarının geçinebilir seviyede olması, vergi dilimi adaletsizliğinin giderilmesi, personel eksikliğinin giderilmesi, çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi gibi çalışmalar olduğunu da buradan hatırlatmak istiyoruz.

        Değerli basın emekçileri;

Personel eksikliğinden dolayı, bu koşullarda çalışan emekçilerimizin anayasal haklarından olan izin ve dinlenme haklarını kullanamadıklarını ise bizimle birlikte kurum yöneticileri de bilmekte fakat hiçbir çözüm üretmemektedirler. 6  aydan fazla süredir yasal iznini kullanamayan, yanındaki arkadaşı izinde ya da raporlu iken, iş yükü daha da artan emekçilerimiz adına, özellikle yaz dönemlerinde “3 ay boyunca kimse izne çıkamaz” diyerek izinlere keyfi sınırlar koyan yöneticilerle çalışmak zorundaki emekçilerimiz adına, beraber izin ve tatil yapabilme umudu taşıyan emekçilerimizin aileleri adına, evinde veya şubede durumdan habersiz kaliteli kamu hizmeti bekleyen vatandaşlarımız adına, KESK Haber-Sen olarak bu koşulları kabul etmediğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.

Bizler,  şubede tek çalışırken insani ihtiyaçlarımızı bile karşılayamazken, şube telefonuna bakamadık diye uyarılmamak, evinde gönderisini bekleyen vatandaşa hizmeti zamanında götürebilmek, mevzuata aykırı yapılan anlaşmalardan dolayı 50-60 kg kargoları tek başımıza adrese teslim etmek zorunda kalmamak, şubelerde 1 saate yakın beklemek zorunda kalan vatandaşın öfkesine maruz kalmamak, hastayken yorgunken dinlenebilmek ya da ailemizle vakit geçirebilmek adına yasal olan izinlerimizi kullanabilmek istiyoruz. Ve bunun için yapılacak tek şey işsizlik oranının çığ gibi büyüdüğü ülkemizde, kurumumuza yeterli sayıda personel alımıdır. Kar odaklı anlayıştan, hizmet ve insan odaklı anlayışa geçmektir. Ayrıca merkezlerimiz tarafından yapılan personel taleplerine verilen cevaplarda “ Personel yoktur. İzinleri verirken eksik çalışmayı göze alın ve personel istemeyin” şeklindeki bir anlayışı da kabul etmiyor ve kınıyoruz.

Buradan halkımıza da sesleniyoruz. PTT halkındır! Hizmeti alan sizler, hizmeti verecek olan yine sizlerin yakınları, bu ülkenin emekçileridir. Halkımızla birlikte kurumumuza, emekçilerimize ve başta personel eksikliği olmak üzere tüm sorunlarımıza karşı sürdürdüğümüz bu onurlu mücadeleye herkesin sahip çıkmasını bekliyoruz. 27.02.2020

Yaşasın onurlu mücadelemiz! Yaşasın KESK! Yaşasın Haber-Sen!

 

 

Print Friendly, PDF & Email


İLİŞKİLİ YAZILAR

Eşitlik, Özgürlük ve Laiklik Mücadelesinin Daha Kararlı Şekilde Yürütülmesi Kaçınılmaz Hale Gelmiştir!

Darbeler kendi rejimini kurumsallaştırmak için ya tek seferde mevcut anayasayı değiştirerek kendi anayasalarını ilan ederler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

Örnek Resim